Sivrisinekler genlerimizi seviyor..

22 Nisan’da PLOS One’da yayımlanan çalışmaya göre sivrisinekler tarafından ısırılmamızın temelinde vücut kokumuzu kontrol eden genlerimiz var.

Araştırmacılar; sivrisinekler için nasıl çekici olunduğunu görmek için tek yumurta ve çift yumurta ikiz çiftleri üzerinde testler gerçekleştirdiler.
Araştırma sonucunda tek yumurta ikizlerinde sivrisineklere çekici gelme seviyesinin birbirine daha yakın olduğu görüldü. Bu durum da ortak genetik faktörlerin sivrisinekler için çekicilik seviyesinde bir role sahip olduğunu gösteriyor. Uzmanlar artık bu ilgi çekici sonuçların daha geniş bir deneme grubunda ölçülmesi gerektiğini söylüyorlar.

Araştırmacılar uzun zamandır sivrisineklerin neden belirli insanları diğer insanlardan daha fazla ısırdığını anlamaya çalışıyorlardı. Geçtiğimiz ay yapılan bu yeni çalışma sineklerin, kurbanlarının vücut kokusundan etkileniyor olabileceklerini ortaya koydu. Ve bir ayrıntı olarak bazı akrabalık ilişkisine sahip olanların ısırılmaları daha muhtemel. 
İngiltere ve Amerika’dan araştırmacılar bu fenomenin arkasında genlerin olup olmadığını bulmak istediler. Hipotezlerini test etmek için araştırmacılar pilot bir çalışmadaki 19 çift yumurta ikizi ve 18 tek yumurta ikizini kayıt ettiler.

 Bir dizi deneyle ikizlerden her birinin bir elini “Y şeklindeki rüzgar tünelinin” uçlarına soktukları ve arkadan verilen hava ile vücut kokularının taşınmasına olanak sunan bir sistem inşa edildi. Daha sonra bir sivrisinek topluluğu Y şeklindeki borunun alt kısmından gönderildi ve sineklerin ellere doğru hareketleri ya da uzak duruşları gözlemlendi.
 Araştırmada, daha fazla ortak genetik materyale sahip olan tek yumurta ikizlerinde sivrisinek dağılımlarının her iki ayrıtta da düzenli olduğu görüldü. Bu demek oluyor ki sinekler bir elden gelen kokuyu diğerine kıyasla daha fazla tercih etmediler.
 Aynı şekilde, daha az ortak gene sahip olan çift yumurta ikizlerinde ise sonuçların daha değişken olduğu gözlemlendi.
 Araştırmacılar yaptıkları çalışma neticesinde sivrisineklerin tercihlerinin kalıtsal olan vücut kokusu genlerinden etkilenebileceğini ileri sürüyorlar.
 Bir sonraki adım ise bu durumdan hangi spesifik genin sorumlu olabileceğini ortaya çıkarmaktı.

Liverpool School of Tropical Medicine’da öğretim üyesi olan Dr. David Weetman araştırma için bu bulgunun gerçekten çok ilginç ve özgün bir sonuç olduğunu belirtmekte. Ancak sivrisinekler yalnızca kokudan etkilenmezler, aynı zamanda örneğin karbondioksit gibi etkenler de bu çekicilikte etkilidir. Bulguların ne derece geçerli olduğunu anlayabilmemiz için diğer faktörlerin de önemli role sahip olabileceği laboratuvar dışında yapılacak daha geniş çaplı araştırmalara da ihtiyacımız var.

London School of Hygiene ve Tropical Medicine’dan makalenin yazarlarından Dr. James Logan ise:
“Eğer bireyler arasındaki çeşitliliğin genetik temellerini anlayabilirsek, sivrisinekleri kontrol edebilecek yöntemler ve onları püskürtebilmenin yeni yollarını geliştirebiliriz” diyor.

Sivrisinek tarafından ısırıldığında;

  • Isırılan bölgeyi sabun ve ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Isırılan bölge yıkandıktan sonra bir buz parçası alınarak, ısırık bölgesi üzerine ve etrafına sürülmesi gerekir. Buz ile soğuk pres uyguladıktan sonra ısırılan bölgeyi havlu ile kurulayınız.

Kuruyan ısırık bölgesine sarı kantaron yağı sürülebilir. Eğer kantaron yağı yoksa ısırığın üstüne birkaç damla limon damlatılmasında yarar vardır.
  • Sivrisinek ısırığının şişliğini almak için bir başka yöntem ise bir çay kaşığı aspirini suda eriterek ısırılan bölgenin üstüne uygulayabilirsiniz. Bu işlem şişliği alacağı gibi kaşıntının da azalmasını sağlayacaktır.
  • Elma sirkesi asittik özelliği sayesinde ısırılan bölge sürüldüğü takdirde kaşıntı hissini azaltacaktır.
  • Sivrisinek ısırıklarına bir başka iyi gelen yöntem ise baldır. Balın içinde bulundurduğu anti-enflematuar özelliği sayesinde kaşıntı ve kızarıklıkların azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Poşet çay da sivrisinek ısırıklarına iyi gelmektedir.

Karbonatın içinde bulundurduğu sodyum bikarbonat sayesinde cilt yüzeyinin hassasiyetini azaltarak, kaşıntıyı ortadan kaldırır.
  • Sivrisinek ısırıklarına karşı fesleğen de kullanılabilir.
  • Diş macunları yanma ve kaşıntıya karşı iyi geldiği birçok kimse tarafından bilinmektedir. Bunun nedeni içinde bulundurduğu nane aromasından kaynaklanmaktadır. Isırılan bölgeye nane sürüldüğü takdirde kaşıntıyı giderecektir.
  • Muz kabuğunu ısırılan bölgeye sürerek de sivrisinek ısırığından kaynaklanan kaşıntılardan kurtulabilirsiniz.

Sivrisinek saldırılarından korunmak için organik bazlı sivrisinek kovucu sprey kullanılabilir..

İlgili ürünler : https://eshop.momidea.com.tr/sivrisinek-kene-kovucu-sprey-120ml

MOMIDEA

 

#momidea #iyioliyişeyleryap #eniyisi etiketle, paylaş