Anneler; Bebeğinize mama hazırlarken musluk suyuna dikkat ( ! )

Dartmouth Üniversitesi Çocuk Çevre Sağlığı ve Hastalıkları Önleme Araştırma Merkezi, mama ile beslenen bebeklerin idrarında anne sütüyle beslenenlere kıyasla 7.5 kat daha fazla arsenik maddesine rastlandığını duyurdu.

72 bebek üzerinde yürütülen uzun süren araştırmalar sonucunda anne sütüyle beslenen bebeklerde arseniğin çok düşük miktarda olduğu görüldü. Üniversitenin Çevresel Sağlık Perspektifleri adlı dergide yayınlanan araştırmasında bebek mamalarının karışımlarında arsenik tespit edilirken, bunun nedeninin mamaların hazırlanışı sırasında kullanılan suydan kaynaklanabileceği üzerinde duruldu. Arsenik değerlerinin çok yüksek olduğu vakalarda çeşme suyunun kullanımına dikkat çeken araştırmacılar bebek maması kullanmak zorunda kalan annelerin “mamada kullanılan suyun mutlaka test edilmesi” gerektiğini bildirdiler.

Ülkemizde de çoğunlukla kullanılan yabancı markaların içeriklerinin aynı olduğu düşünüldüğünde bu araştırma yabana atılmayacak derecede önemli.

Bağışıklık sistemleri henüz yeterice gelişmediği için tüm bebekler enfeksiyonlara karşı korumasızlardır. Hızlı gelişen bebek vücudu yeterince anne sütü alamadığında, destekleyici olarak besin ihtiyacını karşılayan biberon mamaları devreye giriyor. Mamaların bebeğinizin sağlığını bozmaması için titizlikle hazırlanması gerekiyor. Konuyla ilgili Mayo Clinik önerileri şu şekilde :

1 Mama alırken son kullanım tarihini ve kutunun kapağını kontrol edin, mamayı satın almadan önce kutusunun şekline, pakette şişlik, çökme, delik ya da pas lekeleri olup olmadığını kontrol edin.

2 Mama hazırlarken ellerinizi mutlaka yıkayın; ellerinizi ılık suyun en az 20 saniye boyunca sabunla ovalayarak yıkayın. Ellerinizin tüm yüzeyini, tırnaklarınızı, parmak aralarınızı iyice temizleyin.

3 Mama hazırlarken kullanılacak kapları hijyenik olarak hazırlayın; kullanımdan önce biberonları, biberon emziklerini, kapaklarını sterilize edin. Tüm bu kap kacakları içine alabilen tencere bulun, bunları içine atıp üstünü örtecek su kadar su koyun. 5 dakika kadar hepsini kaynatın. Temiz bir maşayla kap kacakları sudan çıkarın. Kurumasını bekleyin. Her kullanımdan sonra bu malzemeleri sabunla ve suyla yıkayıp kurutun. 1 ölçü su- 1 ölçü sirke ile hazırladığınız karışımla biberon emziklerini durulayın ve kurutun. Bu bakteri gelişimini önlemeye yardımcı olacaktır. Biberon emziklerinin açık, delik olduğundan emin olun. Yeni bir mama kutusu açarken, üzerini suyla ve sabunla yıkayın.

4 Mamayı hazırlarken biberona koymadan önce mutlaka ölçün; Mama kutusunu açmadan önce iyice çalkalayın. Tek öğün için biberona yeterince mama koyun. Kutunun üzerinde yazan mama hazırlama talimatlarına uyun. Toz mama için, sadece kutudaki kaşığı kullanın, kaşığın kuru olduğundan emin olun, paketteki talimatlara uygun olarak mama miktarını belirleyin, kaşığı yeterince doldurun. Eksik ya da tepeleme doldurmayın.

5 Toz mamaya su eklerken ( musluk suyu kullanmaktan kaçının ) dikkatli olun: Toz mama kullandığınızda, biberona su koymanız gerekecek. Uygun su ya da mutlaka kaynatılmış su kullanın. Suyu bir kaba alın ve birkaç dakika iyice kaynatın. Daha sonra suyun ılınmasını bekleyin. Ne kadar su koyacağınızı öğrenmek için, yine kutunun üzerindeki talimatları uygulayın. Çok fazla su eklerseniz, mamayı seyreltirsiniz, bebeğiniz yeterli kalori ve besin alamaz. Az su eklerseniz de, bebeğinizin sindirim sistemine aşırı yük biner. Bebeğinizi beslemeden önce, biberonu iyice çalkalayın. Musluk suyunda florür var. Bebeklikte florür, çocukluk çağı boyunca diş çürüklerini önlemeye yardımcı olsa da musluk suyu kullanımında aşırıya kaçılmamalı. Bebeğiniz mamasını düzenli olarak musluk suyuyla yapmak fluoroza (İçme sularıyla ve yiyeceklerle fazla miktarda flor alınmasıyla ortaya çıkan zehirlenme tablosu) yol açmaya yeter. Çocuk doktunuza hangi sudan kullanmanız gerektiğini sorun.

6 Gerekiyorsa mamayı ılık hale getirin ; Bebeğinize oda sıcaklığında mama vermek en iyisidir. Eğer bebeğiniz ılık mamayı tercih ediyorsa, bir tencereye sıcak su koyun ve mama biberonunu bu suyun içinde birkaç dakika bekletin. Ya da biberonu musluğun altında akan suda soğutun. Ilıttıktan sonra biberonu iyice çalkalayın. Ve hemen bebeğinize içirin. Biberonları, mikrodalgada ısıtmayın. Biberonda kalan mamayı daha sonra bebeğinize içirmeyin, her seferinde taze mama hazırlayın.

7 Mamayı güvenli bir şekilde saklayın: Açılmamış mama kutularını serin, kuru ve kapalı bir yerde saklayın. Sıcaklığın yüksek olduğu ve güneş alan yerlere koymayın.

 

MOMIDEA “Bebeğiniz ve sizin için sadece en iyisi”

#momidea #iyioliyişeyleryap #eniyisi etiketle, paylaş