Uyku düzeni çocuklukta nasıl değişir ? Çocuğumun ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Bebeğin beyni olgunlaştıkça, uyku düzeni ve ritimleri de ışık-karanlık döngüsüne duyarlı biyolojik faaliyetlerin etkisiyle değişir. Bu mekanizma otomatik olarak, bedenin doğru zamanda uyumasını, uykunun çeşitli aşamalarının ve tiplerinin doğru zamanlama ve miktarda gerçekleşmesini sağlar.

Çocuklarının iyi bir uyku alışkanlığı edinmesine çalışan anne babalar, onların gelişimi sırasında bu değişikliklere duyarlı olmalıdır. Çocuklarıyla birlikte iyi bir uyku düzeni geliştirmek için, onların doğuştan gelen doğal eğilimlerini kendi uyku düzenleriyle uyumlu hale getirmelidirler.

Ortalama bir çocuğun uyku alışkanlıklarında beş değişim noktası vardır. Çocuklatın hepsi bu düzene uymayabileceğinden, önemli olan bebeğinizin ihtiyaçlarına duyarlı olmanızdır.

1 Anne babaların birçoğu bebekleri altı haftalık olduğunda onda dikkat çekici bir değişiklik fark eder. Bu değişiklik, bebeğin, önceden günün ve gecenin herhangi bir saatinde uyurken, geceleri daha uzun uyumaya başlaması, genellikle kesintisiz 5 saat uyumasıdır.

2 12 ile 16 haftalıkken, gündüz uykusu iki, kimi zaman üç kısa uykudan oluşan bir düzene oturur, bu arada gece uykuları da çoğalır.

3 Dokuzuncu aya gelindiğinde geceleri meme emme kesilir ( genelde daha erken kesilir ) ve üçüncü kısa uyku da ortadan kalkar.

4 Küçük çocuklar kimi zaman iki yaşındayken sabah uykusunu bırakır

5 2,5 – 3,5 yaşındayken çocuğunuz gündüz uykusunu tamamen bırakacaktır.

Unutmayın ki, her çocuğun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı kendine özgüdür. Çocuğunuzun yeterince uyuyup uyumadığını anlamak için yukarıdaki grafiği genel hatlarıyla kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Olması gerekenden çok ya da az uyuyorsa bir sorun olduğuna karar vermeden evvel kendi içgüdülerinize başvurun.

Bilimsel araştırmalar sonrasında oluşturulmuş bu grafik, Dr. Pat Spungin’in “Çocuğunuz ve kendiniz için huzurlu bir uyku düzeni nasıl kurulur” içerikli çalışmasının sonucudur.

 

Dr. Pat Spungin’e MOMIDEA Blog’a olan katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

#momidea #iyioliyişeyleryap #eniyisi etiketle, paylaş