Emzirmek ya da emzirmemek..

İki hafta öncesine kadar anneliğe dair en iyi bildiğim şeyin emzirmek olduğunu sanırdım. Hatta bu konuda kendimi öylesine uzman bellemiştim ki, yeni anne olmuş her kadına kendimce tavsiyeler verirdim sütünü nasıl arttıracağı, bebeğini en iyi hangi pozisyonda emzirebileceği hakkında. Bu yüzden Arya Tılsım ilk doğduğunda ve memelerimden iki gün boyunca sadece kolostrum geldiğinde hiç panik yapmadım. Çünkü 7 yıl önce tıpkı böyle gelişmişti herşey.

İlk kızım Dalya doğduğunda acemilikten bırakın emzirmeyi onu nasıl tutacağımı bile bilmiyordum. Sonra yavaş yavaş birbirimize alışmış ve meme emme seanslarından çok keyif alır olmuştuk. Dalya kısa zamanda sırf anne sütüyle topaç gibi olmuş ve ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmişti. 1,5 yaşına geldiğinde sütüm hala çok bol olduğu için çok sancılı bir dönem sonrası sütten kesmiş ve emzirme işini layığıyla yaptığım için kendimle gurur duymuştum. Emzirmekse, alasını yapmıştım işte. Ben bu işi biliyordum!

Arya Tılsım’ın ilk haftaları da tıpkı ablasında olduğu gibi geçti. O da ablası gibi meme ucunu doğru açıdan yakalamayı başardı, düzenli aralıklarla emmek istedi, süt de gayet iyi geliyordu. Minik hanım ilk 3 ay alması gereken kiloyu sınırda da olsa alıyordu. Ama ben göğüslerimin Dalya’yı emzirdiğim zamandakinden farklı olduğunu hissediyordum. O zamanki kadar büyümemişlerdi sanki ve o eski damar damar görüntüleri de yoktu. Üstelik sütüm bu sefer daha bir açık renkti. Ne zaman 4 ay kontrolüne gittik dünyam ters döndü. Dobra doktorumuz Arya Tılsım’ın boyunun bu ay hiç uzamadığını, kilosunun ise çok eksik kaldığını söyleyiverdi ciddi bir sesle. Bunun altında yatan sebepleri araştırmak adına hemen bebeğimim idrarı tahlile yollandı, çok şükür herşey yolunda görünüyordu. Yolunda olmayan tek şey sütümün kalitesi ve miktarıydı. Sütüm Arya Tılsım’a yetmiyordu. Şimdi size saçma gelecek belki ama, bunu duyunca önce şoka girdim ve sonra kontrolsüz bir şekilde ağlamaya başladım. Doktorun neyi eksik yediniz, yoksa diyet mi yapıyorsunuz soruları karşısında iyi ce bunalıma girdim. Halbuki ilk defa kalori hesaplamadan beslendiğim bir dönemdeydim. Anlaşılan her kadının her hamileliğinin birbirinden farklı olması gibi her emzirme dönemi de farklılık gösterebiliyordu. Galiba kendimi Dalya’lı günlerdeki halimle karşılaştırmayı bırakıp Arya’ya yoğunlaşmalıydım.

Doktorumuz derhal elime bir liste tutuşturup anlatmaya başladı, bense inanılmaz gözlerle listeyi incelemeye..

İlk 10 gün Meyve,

İkinci 10 gün Yoğurt,

Üçüncü 10 gün Sebze Püreleri.

Her meyve ve sebze ilk 3 gün tek başına denenecek,

Sonra birbirilerine karıştırılacak,

1 hafta sonra tekrar kontrole gidilecek,

Daha kalorili beslenilecek,

Sıvı alımı arttırılacak,

Her beslenme sonrası ve geceleri emzirme yapılacak.

Doktordan çıkınca kendimi önce aktarlardan bilumum karışık otlar aldım sütüm artsın diye. Zaten her gün içtiğim rezene çayının miktarını da arttırdım. Sonra da bir cam rende edindim. O akşam ilk elmasını büyük bir iştahla yiyen iki kaşık arasında bile beklemeye sabredemeyen minik kızımın görüntüsü yüreğimi burktu. Bebeğim gerçekten aç olmasa elmayı böyle iştahla yer miydi hiç? 1 hafta boyunca iç hesaplaşmalarım devam ederken Arya Tılsım da meyve mamalarına epey rağbet eder hale geldi. Üstelik akşamları da daha uzun aralıklarla uyumaya başladı. Doktor kontrolüne gittiğimizde beklenenin üstünde kilo aldığını görünce ben de rahatladım.

Şimdi günde iki öğün meyve ve yoğurt yiyor. Yarın itibariyle sebze çorbalarına başlayacak. Bense durumu kabullendim. Sütümün artması, en azından ona yetmesi ve daha uzun emzirebilmek için tavsiye edilen her şeyi deniyorum. Moralimi bozmadan buna da şükür diyerek her isteğinde kızımı emzirmeye devam ediyorum. Kızımın meme emerken gözlerimin içine bakışını beynimin en özel çekmecelerinde saklıyorum.

Momidea diye harika bir marka..

Bu arada emzirme önlüğünden sonra ikinci harika keşfim Momidea markası altında üretilen emzirme kıyafetlerinden bahsetmeden geçmeyeceğim. Emziren anneler bilirler. Ev dışında kalabalıkta emzirmek zaman zaman sorun olabilir. Göğsüm açılmasın memem görünmesin diye insan şekilden şekile girer. Hamileyken de giyebileceğiniz bu şık tasarımlı giysiler yumuşacık kumaşları, emzirmeyi keyfe dönüştüren göğüs pencereleri ile benim hayatımı kolaylaştırdılar. Modelleri görmek için www.momidea.com.tr adresine mutlaka göz atmalısınız.

 

Meltem Taşlı, Anne Gözüyle/PARENTS

Sayın Meltem Taşlı’ya MOMIDEA Blog’a sağladığı katkı için teşekkür ederiz..

 

 

#momidea #iyioliyişeyleryap #eniyisi etiketle, paylaş