Sen hamilesin iki kişilik yemelisin ( ! )

İşte bebeğiniz yolda! Artık aklınızda kalan o çikolatalı pastaları yiyebileceğinizi, fincanlarla çay içebileceğinizi düşünüyorsunuz değil mi? Ne yazık ki öyle değil.

“ Sen hamilesin iki kişilik yemelisin” sözlerine kulak asmayın. Gebe bir kadın günde sadece fazladan 200 kalori alması gerekiyor. Üstelik yememeniz gereken yiyeceklerin listesi de bir hayli uzun. Bunların arasında zaten her zaman uzak durmanız gereken yiyecekler olduğu gibi sizi şaşırtanlar da olacak. Örneğin taze hazırlanmış salata gibi. Kafanız mı karıştı? Hemen aşağıdaki tavsiyelere göz atmanızı öneririm;

1 Bol bol meyve ve sebze yiyin: Taze donmuş, sıkılmış, konserve ya da kurutulmuş, günde en az beş porsiyon sebze ve meyveyi öğününüzden eksik etmeyin.

2 Folik asit alın : Bebekte spina bifida ( omurganın kapanmayarak açık kalması ) gibi sinir sistemi hastalıklarını azalttığı için folik asit almanız büyük önem taşıyor. Gebe kalmadan önce ve gebeliğiniz sırasında 12. Haftaya dek günde 400 mikrogram ( 0,4 miligram ) folik asit almanız öneriliyor. Folik asit aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeler, esmer pirinç, tahıl ekmeği ve zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllarında bulunuyor.

3 Bol miktarda nişastalı yiyecekler tüketin : Tam buğday ekmeği, makarna, pirinç ve patates gibi gün boyu sürekli enerji veren yiyecekler, yoğunlukla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

4 Protein ve demir yönünden zengin yiyecekleri tercih edin : Yağsız et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller bebeğinizin gelişimi açısından son derece gerekli besinler. Haftada iki kez balık yemeye ve bunlardan birinin uskumru ya da somon gibi yağlı balıklardan biri olmasına gayret edin.

5 Lifli yiyecekler tüketin : Bu kabızlığı da önleyecektir. Lifler tam buğday ekmeği, makarna, pirinç, kuru baklagiller, meyve ve sebzelerde bulunur.

6 Süt veya sütlü ürünler tüketin : Kemikleri güçlendiren kalsiyum, süt, peynir, yoğurtta bol miktarda bulunur. Süt ürünleri arasında olmayan soya ve soya loru olarak bilinen “tofu” da iyi birer kalsiyum kaynağıdır.

7 Yiyeceklerdeki bakterilere dikkat edin : Küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler, az pişmiş yumurta ve pişmemiş yumurta içeren mayonez gibi yiyecekler, taze hazırlanmamış salatalar, az pişmiş ya da çiğ et ve çiğ kabuklu deniz ürünlerinden uzak durun.

8 Kafein alımını kesin : Yüksek miktarda kafein düşüğe ya da normalden düşük kiloda doğuma doğuma sebep olabilir. Günde 300 mg’dan ( üç fincan kahve ya da altı fincan çay ya da sekiz parça sütlü çikolataya eş değer ) fazla miktarda almamaya çalışın.

9 Alkole veda edin : Fazla alkol kullanan gebe kadınların bebeklerinde zihinsel ve bedensel rahatsızlık olma riski çok yüksek. En iyisi alkolü tamamen hayatınızdan çıkarın ya da haftada bir kere bir yada iki bardaktan fazla içmeyin.

10 Yüksek miktarda kurşun ve civa içeren balıkları tüketmeyin : Kılıç balığı, köpekbalığı bunların başlıcaları.. Ayrıca ton balığı tüketiminizi de haftada iki porsiyon ya da dört orta boy konserveyle sınırlamalısınız. Civa gibi ağır metaller bebeğinizin sinir sisteminin gelişimine zarar verebilir.

Sally Coulthard, Pearson Education Yazarı

 

“Anne Babaların El Kitabı” yazarı Sally Coultard’a MOMIDEA Blog’a sağladıkları katkı için teşekkür ederiz.

#momidea #iyioliyişeyleryap #eniyisi etiketle, paylaş