Ünlü Fizikçi Albert Einstein’da Prematüre doğmuştu..

Ünlü Fizikçi Albert Einstein’da Prematüre doğmuştu. Kaynaklar gelişiminin akranlarından geriden geldiğini ve 4 yaşına kadar konuşamadığını yazıyor. Ünlü fizik bilginleri Darwin ve Newton, ünlü İngiliz Başbakanı Churchill, dünyaca ünlü balerin Anna Pavlova, meşhur yazar Mark Twain prematüre doğan ünlülerden bazıları.

Bu başarılı ve fark yaratan isimlerin hepsi yeterli tedavi şansı görmüş ve gelişimlerine yeteri kadar destek verilmiş. Yani; erken doğan bebekler yeterli tıbbi tedavi ve Ailenin verdiği sevgi, ilgi ve eğitimle çok başarılı olabiliyorlar. Çok güçlüdür aslında prematüre bebekler.. Yaşamın ilk yıllarında akranlarından geride gibi gözükseler de ileri ki yıllarda daha uzağa atlamak için güç toplarlar sadece. Hayat 1-0 geriden başladıklarını düşünürüz, üzülürüz biz ama aslında onların her yaptığı olaydır.

Zamanında ve sağlıkla doğan hiç bir bebeğin yürüyebilmesi, konuşabilmesi, hatta ” Agu ” demesi, tepki vermesi; Prematüre Bebeğinki kadar çoşku yaratamaz hiç bir ailede..Dünya’nın neresine giderseniz gidin bu böyledir. Prematüre doğan bebeğin gelişim evreleri öyle değildir ama .. Daha farklı bir heyecanla beklenir.. Çünkü o bir ” Mucize ” dir. Henüz hayata gelmeye hazır olmadan zamanından önce katılmıştır aramıza. Eeee olacak o kadar farkı dimi ??

Tıp, bu bebeklere önce temkinli yaklaşır. İmkanlar dahilinde onları kaliteli yaşatmak için her şey yapılır. Fakat Aileye pek ümit verilmez. Çünkü; yeni doğan yoğun bakım dönemi inişli çıkışlı bir yoldur. Her şey yolunda giderken işler tersine dönebilir saniyeler içinde…Bu yüzden temkinlidir Doktorlar. Ailenin olumlu-olumsuz her duruma hazır olmasını isterler. Bir makineye bağlanır, bir ayrılırlar makineden nefes alırken.. Bazen burundan bazen biberonla beslenirler..Küçük yada büyük her gelişme bu bebeklerin etrafında olan herkesi mutlu eder. Tabii olumsuzluklarda bir o kadar üzer herkesi..

Her şeye rağmen bu savaşçı ve güçlü bebekler hayata tutunmanın ve nefes almanın bir yolunu bulur.. Sonrada görebilmenin, yürüyebilmenin, duyabilmenin, sonrada akranları ile  yarışırken en önde koşabilmenin. Onlar savaşçı ve güçlü bebeklerdir. Her gelişim aşamaları Aile ve Bebeğin Hekimleri tarafından büyük sevinçle karşılanır.  Dikkat çekerler her zaman..

Her çocuğun okul başarısı Aileyi ve Öğretmenleri mutlu eder elbette.. Ama Prematüre doğan bebeğinki başka mutluluk, başka gurur vericidir her zaman.. Onca yaşam mücadelesi, hayatta kalabilme çabası, sonrada yaşamını sağlıklı devam ettirebilme gayreti vardır hepsinin altında..O başarılı olmak, güçlü olmak ve Farklı olmak için doğmuştur aslında. Zaten bu kadar mücadele olmasa her şey sıradan olurdu..Kıymetini bu kadar anlayamazdık bazı şeylerin..

Aslında Dünya’ya gelen bir Bebeğin başını tutabilmesi, oturabilmesi, konuşabilmesi ve tüm gelişim aşamaları Yüce Yaradanın bizlere ikramıdır, hediyesidir. Hepsi şükür gerektirir. Biz erken doğum yapan Anneler bu mucizelere tanık olabildiğimiz için şükrediyoruz..

EVRİM ÇAKICI

 

Sayın Evrim Çakıcı’ya MOMIDEA Blog’a katkıları için teşekkür ederiz.

#momidea #iyioliyişeyleryap #eniyisi etiketle, paylaş