Güneş kremi alırken bunlara dikkat edin..

Yaz geldi. Bronzlaşıyor veya bronzlaşmıyor olun, tropik ada sahillerini veya daha az güneş alan yerleri tercih ediyor olun güneş kremi bir zorunluluk. Güneş kremlerinizi kullanıyor olduğunuza eminim. Ancak daha güvenli güneş kremi seçimleri yapmak konusunda yazıyı okumanızı öneririm.

İlk adım, en önemlisi: Güneş kremi alışverişi. Bir güneş kremi cennetinde yaşıyoruz. Yükselen SPF numaraları, UVB ile UvA korumasını birleştiren ürünler, bronzlaştırıcılar, güneş koruyucu spreyler.. Seçeneklerin fazlalığı ve ulaşılabilirliği fevkalade.  Maalesef ki bizi korumakla görevli olan ürünler bazen bizi toksik kimyasallara maruz bırakıyor. Cildinizi korurken, sağlığınızı tehlikeye sokmayın.

İşte toksik olmayan güneş kremi seçiminizde yardımcı olabilecek 5 madde:

1 Bütün vitaminler bir değildir:
A vitamini bugünlerde sihirli  yaşlanma önleyici özelliği sebebiyle cilt bakımı dünyasının sevgilisi konumunda ve piyasada bulunan güneş koruyucuların da %40ında kullanılıyor. Ancak A vitamini güneş ışığına maruz kaldığında bu kombinasyon cilt tümörleri ve lezyonlarının gelişmesini hızlandırabilir. Bir daha güneş kremi alırken A vitamini içerenleri pas geçin ve cildinizin yaşlanmasını şapka kullanarak, gün içinde sıkça güneş kreminizi yenileyerek yavaşlatın.

2 Kolaylık her zaman iyi değildir:
Sprey şişelerdeki güneş kremi hararetli yaz günlerinde cennetten çıkma gibi görünebilir. Maalesef bu kolaylığın bir bedeli var.  Spreyler, güneş kremi partiküllerini soluma riski yaratır. Bu riski önlemek için spreyi direkt olarak cildinize sıkmayın. Bunun yerine ellerinize sıkın ve krem şeklinde olanları uyguladığınız gibi cildinize uygulayın.

Popüler mineral pudra güneş koruyucular sizi ayrıca nano veya mikro boyda çinko ve titanyum solumanıza sebep olabilir. Şanlısınız ki eğer mineral güneş kremlerini tercih ediyorsanız piyasada çok sayıda losyon formatında olanlarından bulabilirsiniz.

3 Bebek ürünleri her zaman en güvenli seçenek değildir:
Bebekler için formüle edilmiş ürünlerin hassas ciltler için her zaman en güvenli ürünler olduğuna dair yaygın bir inanış mevcut.  Bu da bize kozmetik sektörünün ne kadar mantıkdışı ve tehlikeli olabileceğini gösteriyor: Pek çok lider firmanın bebek güneş kremi ürünleri EWG’nin güneş kremleri “utanç listesi”‘nde yer alıyor. Bebekler (ve ebeveynler!) gelecekte cilt kanserine yakalanma riskini azaltmak ve ciltlerini zarar görmemesi için korumak üzere UVB ve UVA korumasına ihtiyaç duyarlar. Güneş kremlerinden bir tanesi oksibenzon içeriyor ki, oksibenzon potansiyel bir hormon bozucu olması sebebiyle  uzun süre ve tekrarlanan şekilde ciltte geniş alanlarda kullanılması önerilmeyen bir madde.

4 Bu numaraların bir oyunu:
Konu SPF numaralarına geldiğinde daha büyük daha iyi anlamına gelmez. Pek çok güneş kremi 50 ve üzeri güneş kremlerini piyasaya sürse de bunların daha etkili olduğu garanti değil. Gerçekte, FDA bu sayıların yanıltıcı olduğunu açıkladı. UVA ve UVB korumalı, 30+SPF  ürünlerden şaşmayın ve gün içinde düzenli olarak yeniden uygulayın.

5 Ev Ödevinizi Yapın:
Okullar kapanmış olabilir ancak güneş koruyucu almak biraz ev ödevi yapmayı gerektiriyor. Almayı düşündüğünüz güneş kremlerini kontrol edin böylece güvenli bir seçim yapıp yapmadığınızdan emin olun.. Ve alışveriş yaparken oksibenzon ile A vitamini (retinil palmitat) içeren ürünlerden uzak durun.

Claire Moshenberg / Momrising Yazarı

İlgili ürün : https://eshop.momidea.com.tr/mineral-bazli-bebek-cocuk-gunes-kremi-spf30

Sayın Claire Moshenberg’e MOMIDEA BLOG’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

#momidea #iyioliyişeyleryap #eniyisi etiketle, paylaş