Şiddet Gören Kadınlar için “Ekolojik Kadın Köyü”

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde şiddet gören kadınlara yönelik, yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak olan ’Ekolojik Kadın Köyü’ çalışmalarına başlanıldı.

10 bin metrekare arazi üzerine kurulacak köyde, Harran’ın ekolojik yapısına uygun olarak kerpiç evler yapılacak. Müstakil olarak inşa edilecek evlerde 100 kadın çocuğuyla birlikte kalabilecek. Asıl amacının şiddet gören kadınların sanat edinebilmeleri, topluma kazandırılmaları ve ayaklarının üzerinde durabilmelerini sağlamak olan köye evlerin dışında eğitim, rehabilitasyon ve spor merkezleri de yapılacak. Köyde kadınlar çocukları ile birlikte kalabilecek. Ekolojik tarımla uğraşacak kadınlara barınma imkanının yanı sıra rehabilitasyon ve mesleki eğitimler verilecek. Projeyi, Engelsiz Yaşam Vakfı tarafından 2014 yılının “en iyi mimarı” seçilen Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi yürütecek. Köyde 1 yıl boyunca çeşitli eğitimler görecek olan kadınlar mesleki yeterlilik kazanınca yaşamlarına dönebilecek. Araziye Harran’ın ekolojik yapısına uygun olarak kerpiç evler yapılacak. Evlerin dağılımı, yukarıdan bakıldığında bir ağaç şeklini oluşturacak. Müstakil inşa edilecek evlerde 100 kadın çocuğuyla birlikte kalabilecek. Köye evlerin dışında eğitim, rehabilitasyon ve spor merkezleri de yapılacak. Eğitim merkezlerinde kadınlara sertifika programlı el işi, biçki dikiş, takı tasarım gibi meslek kursları düzenlenecek. Kadınlar bir yandan meslek edinecek, bir yandan toprağı ekip tarım yapacak.

Harran ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta kurulacak köye sığınan kadınların çalışırken kazandıkları paraları hesaplarına yatırılacak. Ayrıca köyden meslek sahibi olarak ayrılan kadınlar TOKİ’yle işbirliği ile yapılan evlerden satın alabilecekler.

Köyde yalnızca şiddet gören kadınlara değil, kimsesizler ve eşlerinden ayrı olup maddi sıkıntı çeken kadınlara da barınma hakkı sağlanması planlanıyor.

Projenin dünyada ve Türkiye’de örnek olması bekleniyor.

#momidea #iyioliyişeyleryap #eniyisi etiketle, paylaş